Zasady przyjęć

Strona główna » Zasady przyjęć

Zasady kierowania, umieszczania i odpłatności za pobyt w Domu Pomocy Społecznej

W sytuacji braku możliwości zapewnienia usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania przez rodzinę i gminę, osoba wymagająca całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogąca samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, może ubiegać się o skierowanie do Domu Pomocy Społecznej.

Dom Pomocy Społecznej (DPS) to instytucja, której zadaniem jest między innymi zapewnienie – osobom tego wymagającym- całodobowej opieki, zamieszkania, wyżywienia, pomocy w  podstawowych, najważniejszych czynnościach życiowych.

Aby ubiegać się o przyjęcie do domu pomocy społecznej należy złożyć wniosek w Ośrodku Pomocy Społecznej. Należy przy tym pamiętać, że osobę kieruje się do domu pomocy społecznej na jej wniosek (przy świadomym wyrażeniu woli) lub jej przedstawiciela ustawowego.

Następnym krokiem jest spotkanie z pracownikiem socjalnym, który przeprowadzi wywiad środowiskowy i sprawdzi sytuację zdrowotną, materialną i życiową danej osoby. W dalszej kolejności należy skompletować niezbędną dokumentację (m.in. zaświadczenia lekarskie, zaświadczenie o dochodach albo decyzję ZUS o przyznaniu świadczenia).

Na podstawie skompletowanej dokumentacji właściwy Ośrodek wyda decyzję o skierowaniu i umieszczeniu w domu pomocy społecznej lub odmówi takiego skierowania.

Pobyt w Domu Pomocy Społecznej jest odpłatny. Opłata zostaje ustalona w formie decyzji administracyjnej. Koszt utrzymania 1 mieszkańca w Domu Pomocy Społecznej w Ząbkowicach Śl. wynosi 6 800,00 zł.

W pierwszej kolejności koszty pobytu w placówce pokrywa mieszkaniec. Mieszkaniec płaci nie więcej niż 70% swojego dochodu.

Jeżeli mieszkaniec nie jest w stanie uiścić pełnej opłaty za DPS to koszty obciążają kolejno małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki), wstępnych (rodziców).

Wysokość opłat ponoszonych przez osoby zobowiązane określa art. 61 ustawy o pomocy społecznej określając, że:

a) w przypadku gdy małżonek, wstępni, zstępni są osobami samotnie gospodarującymi, a ich dochód jest wyższy niż 300% kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej, to kwota dochodu, która pozostanie po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300% kryterium,

b) w przypadku gdy małżonek, wstępni, zstępni są członkami rodziny, a posiadany dochód na osobę rodzinie jest wyższy niż 300 % kryterium dochodowego na osobę w  rodzinie, kwota pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300 % kryterium dochodowego na osobę w rodzinie);

W przypadku gdy rodzina nie jest w stanie ponosić odpłatności lub gdy osoba skierowana do Domu Pomocy Społecznej nie ma osób zobowiązanych do pomocy, różnicę pomiędzy opłatą osoby skierowanej a kosztem pobytu ponosi gmina, z której osoba została skierowana.

Aktualności

19 kwi 2025

Życzenia świąteczne

Wesołego Alleluja!...

Czytaj więcej

11 mar 2025

DZIEŃ KOBIET I MĘŻCZYZN

Świętujemy DZIEŃ KOBIET I MĘŻCZYZN w towarzystwie zespołu KWIAT POWOJU...

Czytaj więcej

11 mar 2025

URODZINY PANA KRZYSZTOFA

66 urodziny pana Krzysztofa. Wszystkiego najlepszego!!!...

Czytaj więcej

11 mar 2025

URODZINY PANI JANINY

86 urodziny pani Janiny. Niech zdrowie zawsze dopisuje,a sił z każdym dniem przybywa.Niech każdy dzień przynosi mnóstwo powodów do uśmiechu i radości.Wszystkiego najlepszego!!!...

Czytaj więcej

COOKIES - na naszej stronie używamy technologii takich jak pliki cookie służące do przetwarzania danych osobowych w celu analizowania ruchu, spersonalizowania wyświetlanych reklam oraz treści. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy Cię o pozwolenie na korzystanie z powyższych technologii. W każdej chwili możesz dobrowolnie wycofać swoją zgodę wchodząc w ustawienia przeglądarki lub opuszczając stronę.

Rozumiem